Menü

Lastik Nasıl Değiştirilir?

  • Eklenme Tarihi :  05-11-2018
Lastik Nasıl Değiştirilir

Lastik Nasıl Değiştirilir?


Lastik değiştirme rehber yazımıza başlamadan önce, anahtar kelimemiz olan Önce Güvenlik altın kuralımızı unutmuyoruz.

Çoğumuz lastik patladığında olması gereken gibi oto lastik tamircisine gidiyoruz, peki Dağda, Otobanda veya şehre uzak bir yerde aracınızın lastiği patladığında ne yapacaksınız? Ne yapacağınızı bilmiyorsanız! Cevap çok basit; kolları sıvayın, İş başa düştü demektir.

Lastik Değiştirme Rehber yazımızda daha önce hiç lastik değiştirmeyen sürücülerimize yol yardım ve rehberlik etmeye, siz değerli sürücülerimize adım adım en basit, kolay bir şekilde nasıl lastik değiştireceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle Oto Lastik Değiştirme işleminin çok basit ve kolay olduğunu söyleyebiliriz. Anahtar kelimemiz olan Önce Güvenlik ilkesini unutmadan, eğer seyir halindeyken araç lastiğinizin patlarsa, en büyük düşmanımız olan Panik yapmadan yavaşça aracımızı park etmeye çalışın.

Aracınızı park ettikten sonra kendi ve araç güvenliğiniz için el frenini çekip dörtlü ikaz lambalarınızı yakınız. Eğer düz bir yolda kaldıysanız aracınızı 1. viteste bırakın, yokuş tarzı dik bir yerde kaldıysanız geri (R) viteste bırakın bu, arabanın kayma veya ilerlemesi durumuna karşı bir önlemdir.


Lastik Değiştirme İşlemine Başlıyoruz


Lastik Nasıl Değiştirilir
Lastik Nasıl Değiştirilir 2

Bijon Gevşetme: Bijon anahtarını kullanarak bijon somunlarını biraz gevşetin. Burada dikkat etmeniz gereken şey kriko ile aracınızı kaldırmandan bijonları tamamen çıkartmayınız. Şayet Bijon somunları paslanmışsa bol miktarda pas sökücü veya yağ uygulayın. Birkaç dakika bekletin, daha sonra tekrar deneyin. Söktüğünüz Bijon somunları kaybetmemek için güvenli bir yere koyun.

Kriko Kullanımı Kitapçık
Kriko Kullanımı
Kriko Yerleştirme

Kriko Kullanımı: Aracınızda mutlaka bulunması gereken araç gereçlerden biridir. Krikoyu yerleştirirken dikkat etmeniz gereken şey Dingil veya Süspansiyon gibi kolayca kırılacak parçaların üzerine yerleştirmemeniz. Krikonun desteklediği yer düz ve sert bir yüzey olmalı. Krikoyu doğru yere yerleştirdikten sonra, lastiği kolayca çıkartabilecek yüksekliğe ulaşana kadar aracı yavaş, yavaş dikkatli bir şekilde kaldırmaya başlayın.

Lastik Monte Etme: Yedek lastiğinizi monte etmeden önce iyice kontrolden geçiriniz. Yedek lastiğinizi yerine yerleştirip, Bijonları yerine yerleştirin. Yerleştirdiğiniz Bijonları çok sıkmayın yerinden düşmeyecek kadar sıksanız yeterli. Kriko ile araç yukarıda olduğundan sıkma işlemini tam olarak gerçekleştiremezsiniz. İşlemleri tamamladığınızda Kriko kolunu yavaşça çevirerek aracı indirin ve Bijon somunlarını Bijon Anahtarı ile sıkın. Lastiği takıp aracınızı yere indirdiğinizde lütfen son olarak güvenliğiniz için lastiğinizi tekrar gözden geçiriniz. Ve unutulmamalıdır ki Yedek Lastik ile uzun yol gidilemeyeceğinden en kısa sürede lastiğinizi tamir ettirmeniz gerekli.

Nexa Makine 7/24 tüm oto acil ihtiyaçlarınız için bir telefon kadar yakın. 7/24 Oto Çekici ve Yol Yardım Hizmetleri.

İnternete Özel Çekici Hizmetlerimizde Kampanya

Çekici, Oto Çekici, Oto Kurtarma ve Yol Yardım Hizmetlerimizde İnternete Özel %10 İndirim Fırsatı için Hemen Bizi Arayın.

Kiralama Hizmetlerimizde Büyük İndirim!

Forklift Kiralama, Vinç Kiralama ve diğer İş Makineleri Kiralama Hizmetlerimizde %15 İndirim Fırsatı. Detaylı Bilgi İçin Hemen Arayın.
Yorumlar : 1
Toplam Puanlar : 5
Ortalam Puan : 5

Gaye Sevinç

Gaye Sevinç

19-11-2018

Bilgilendirme için teşekkürler, güzel paylaşım